FAQ
Nie ma konkretnej, uniwersalnej liczby zabiegów która ma pomóc wszystkim pacjentom. Każdy przypadek pacjenta jest indywidualny i wymaga indywidualnego podejścia więc też liczba zabiegów jest różna, zależna od rodzaju schorzenia, czasu trwania i stopnia zaawansowania. Zwykle potrzeba od trzech do pięciu wizyt (1 – 2 razy w tygodniu) żeby doraźnie pomóc pacjentowi czyli usunąć jego aktualne problemy. Jednak często praca z przewlekłymi problemami pacjenta wymaga większej ilości wizyt.
Na wizytę najlepiej umówić się telefonicznie. Po wejściu do gabinetu przeprowadzony zostaje wywiad medyczny dotyczący dolegliwości, okoliczności ich powstania, sytuacji nasilających i łagodzących objawy, urazów, operacji, wcześniej przebytych chorób, charakteru pracy itp. Istotny będzie wgląd w dokumentację medyczną, dlatego (jeśli Pacjent posiada) proszę wziąć ze sobą dotychczasowe wyniki badań (RTG, Tomografia komputerowa, Rezonans magnetyczny, USG itp.). Następnie przeprowadzone zostanie badanie przedmiotowe – palpacyjne. Badana jest ogólna postawa ciała, ruchomość kręgosłupa oraz innych stawów, napięcie mięśniowe i powięziowe oraz przeprowadzane są neurologiczne i ortopedyczne testy kliniczne. Na tym etapie niezbędne będzie rozebranie się do bielizny. Na tej podstawie przeprowadzana będzie terapia. Terapeuta dostosowuje odpowiednie techniki leczenia w zależności od dysfunkcji (techniki tkanek miękkich, mobilizacje, manipulacje stawów, terapia narządów wewnętrznych, terapia czaszkowo-krzyżowa i inne).Ilość wizyt zależna jest od wielkości problemu. Często terapia kończy się po dwóch, trzech wizytach, gdyż leczenie osteopatyczne ukierunkowane na pierwotną dysfunkcję przynosi szybkie rezultaty.
Pacjent zabiera ze sobą dokumentację medyczną (jeśli taką posiada), może zabrać swój ręcznik i klapki na zmianę. Zwykle do terapii pacjent rozbiera się do bielizny więc nie jest potrzebny jakiś specjalny strój. Jeśli Pacjent(ka) się krępuje może założyć sobie jakieś luźne spodenki w przypadku pracy z miednicą i kończynami dolnymi.
Nie. Pracujemy od poniedziałku do piątku od 8mej do 18tej włącznie więc większość pacjentów nie ma problemów z umówieniem się na wybraną godzinę w dni powszednie. Weekendy zostają dla rodziny i na szkolenia 🙂
Tak, oczywiście. Jest zrozumiałe , że różne sytuacje życiowe powodują że Pacjent nie może przyjść na umówioną wizytę. Należy jednak poinformować Nas jak najwcześniej, tak żeby Pacjent oczekujący na liście rezerwowej mógł spokojnie dotrzeć i skorzystać z leczenia. Nie interesują nas przyczyny odwołania, prosimy tylko o wcześniejszą informację (może być SMS). Pacjent, który nie poinformuje o odwołaniu wizyty na następną będzie zapisywany tylko osobiście z doliczeniem 50% ceny przy opłacie za kolejną wizytę (patrz regulamin – cennik).
Nie. Stworzyliśmy gabinet stacjonarny ze specjalistycznym sprzętem którego nie możemy zabrać i wykorzystać w domu pacjenta. Poza tym dojazd do pacjenta i poświęcony czas zwiększyłby koszt wizyty kilkakrotnie.
Dobrze żeby pacjent zabrał ze sobą wszelkie badania związane ze schorzeniem. W gabinecie mam możliwość przejrzenia zdjęć na kliszy oraz płytach CD/DVD. Badania obrazowe nie są niezbędne do przeprowadzenia terapii, najważniejszy jest pacjent i badanie kliniczne. Gdy pojawi się jakiś poważny problem, sam zaproponuję odpowiednie badanie. Na szczęście zdarza się to rzadko.
Tak. Najczęściej farmakologia współgra z fizjoterapią. Przy stanach ostrych stosowana jest tylko farmakologia i pozycje ułożeniowe (odpoczynek) ale w stanach podostrych i przewlekłych dołączenie profesjonalnej fizjoterapii daje znacznie lepsze efekty niż samo stosowanie leków.
Praca na tkankach miękkich głębiej położonych w miejscu zrostów i napięć zawsze jest bolesna, ale warto się przemęczyć gdyż jest najskuteczniejszą i najszybszą terapią jaką znam. Sam masaż i zabiegi fizykalne należą do przyjemnych zabiegów. Odczucie bólu zależy od wysokości progu odczuwalnego przez danego Pacjenta.
Zwykle Pacjenta umawiamy raz lub dwa razy w tygodniu. Często Pacjenci nie mają czasu na dłuższą terapię więc wtedy częstotliwość wizyt się zwiększa. Normalnie nie ma takiej konieczności. Należy zwrócić uwagę że organizm w trakcie terapii dostaje pewną dawkę bodźców które musi przyswoić przed następną wizytą i potrzebuje na to trochę czasu (zwykle 5-7 dni).
Jeśli Pacjentowi zależy na konkretnej godzinie to zwykle od tygodnia do dwóch tygodni. Najbardziej oblegane są godziny popołudniowe od 16-tej i wczesne ranne. Istnieje możliwość wpisania się na listę rezerwową – wtedy Pacjent jest informowany jak tylko ktoś odwoła wizytę.
Nie, pełna komercja, ceny podane są w podstronie CENNIK. Często są organizowane promocje na zabiegi fizykoterapeutyczne dla osób posiadających skierowanie z NFZ.
Nie. Jesteśmy w stanie i mamy pełne prawa zbadać Pacjenta i zlecić zabiegi. Zdarzają się choroby współistniejące przy których fizjoterapia może zaszkodzić wtedy sam proszę o skierowanie od lekarza prowadzącego (takie przypadki zdarzają się baaaardzo rzadko).