Zabiegi
Zabiegi fizykoterapii są standardem w rehabilitacji stosowanym od lat. Leczenie polega na oddziaływaniu na organizm czynnikami fizycznymi pochodzącymi ze źródeł naturalnych lub wytworzonych w sposób sztuczny, jak: drgania mechaniczne, fale, pole elektromagnetyczne, prąd elektryczny, pole magnetyczne, światło, mikrofale, różnego rodzaju promieniowanie, ciepło, zimno.
Fizykoterapia będzie skuteczna tylko wtedy, gdy zostanie odpowiednio dostosowana do problemu zdrowotnego pacjenta. Dlatego tak ważna jest diagnostyka i odpowiednie dobór zabiegu fizykoterapeutycznego, aby miał on oddziaływanie na przyczynę problemu.
Wpływ na skuteczność rehabilitacji ma oczywiście odpowiednie dobranie typu zabiegu. Inne działanie mają ultradźwięki, inne laser czy pole magnetyczne itd. Nie bez znaczenie ma sam aparat. Są różnie modele urządzeń działające z rożną skutecznością. Pamiętajmy, że stan zużycia głowicy (laser, ultradźwięki) jest istotny i wpływa na skuteczność terapii.
Kiedy powinno stosować się zabiegi fizykoterapii?
- Przede wszystkim po urazach: skręcenia, stłuczenia, zwichnięcia, po złamaniach, urazach sportowych.
- W stanach zapalnych (kiedy mamy ograniczenia, co do zabiegów czynnościowych, ćwiczeń): zapalenia stawów, kręgosłupa, mięśni, ścięgien, kaletek maziowych itd.
- Po operacjach: artroskopie, operacje kręgosłupa, itd.
- W dolegliwościach przewlekłych: zwyrodnienia, przewlekle stany zapalne
Efekty po fizykoterapii:
Przede wszystkim działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe zwłaszcza po „świeżych” urazach, kontuzjach, kiedy mamy obrzęk, stan zapalny i zależy nam na jak najszybszym pozbyciu się bólu. Fizykoterapia zalecana jest także w dolegliwościach przewlekłych, zwyrodnieniach, bólach i nawracających, w stanach ostrych, zapalnych kręgosłupa.
Kiedy nie można stosować fizykoterapii?
Fizykoterapii nie można stosować przy: zmianach nowotworowych złośliwych i niezłośliwych, w bardzo ostrych stanach zapalnych, chorobach zakaźnych, tętniakach, niewyrównanych wadach serca, tendencjach do krwotoków, chorobach wrzodowych żołądka i jelit z krwawieniem, kamica nerkowa, wątrobowa, ciąża, miesiączka, miażdżyca, zakrzepy, niewydolność krążeniowa, obrzęki niewiadomego pochodzenia, astma, gdy pacjent jest pod wpływem leków psychotropowych.
Istnieją przeciwwskazania względne zależne od chorób towarzyszących, względem jednostki chorobowej lub urazowej pacjenta a wykonaniem konkretnego zabiegu.
Przyjdź do Gabinetu Hand-Med w Radomiu, gdzie pomożemy wrócić Ci do pełnej sprawności. Mamy do dyspozycji nowoczesny sprzęt do diagnozy i rehabilitacji pacjentów. Nasze wieloletnie doświadczenie i umiejętność stosowania różnych metod gwarantuje efekt końcowy, który zadowoli każdego pacjenta.